Lupy ve vlasech a jak proti nim bojovat

U většiny z nás problémy s lupy začínají s příchodem puberty. Pokud tedy objevíte viditelné šupinky ve vlasech dítěte ještě před počátkem puberty, doporučujeme poradit se s lékařem, protože se může jednat o mnohem závažnější onemocnění(!)

Při definování onemocnění lupy je třeba brát v úvahu následující tři faktory: naše vnitřní dispozice, kožní tuk (látka, která se nachází na pokožce hlavy) a kvasinky rodu Malassezia.

Lupy a jejich příčina

Během puberty začíná naše tělo produkovat mnohem více testosteronu. Tento hormon ovlivňuje i jiné oblasti, než jen růst vlasů. Testosteron může mít rovněž velký vliv na tvorbu kožního tuku, což je zcela přírodní látka. Kožní tuk je mastná látka, která chrání pokožku hlavy a zabraňuje mikroorganizmům, aby se zde usadily.

Kožní kvasinka

Nepříjemným organismem, který se živí kožním tukem je kvasinka Malassezia (Pityrosporum). Nezní to příjemně, ale tento druh kvasinky žije na našem těle s oblibou v místech, kde je více produkován kožní tuk. Jedním takovým místem je i pokožka na naší hlavě.

Metabolickým produktem Malassezie je kyselina olejová, která ulpívá na pokožce mezi vlasy. Naše tělo pak reaguje např. zanícením horních vrstev kůže a zrychlením výměny buněk v ppokožce. Odumřelé buňky se shlukují a my je pak vidíme v podobě šupinek. A to jsou ty nenáviděné a ošklivé lupy. Zjednodušeně řečeno: lupy jsou reakcí vlasové pokožky na kvasinky rodu Malassezia, které zrychlují přirozený cyklus obnovy pokožky.

Kůže jako největší orgán

Víte, co je naším největším orgánem? Je to po celý náš život neustále obnovovaná kůže, skládající se ze čtyř vrstev. V její základní vrstvě se rodí nové buňky, které za 25 až 30 dnů prostoupí všemi vrstvami až na povrch, kde končí svůj život a odumírají. Je to stále se opakující proces: během každého dne ztratíme tisíce malinkých kožních šupinek. Za celý rok to dělá zhruba 4 kg kůže!

Pokožka hlavy se od ostatní kůže trochu liší. Vyrůstají z ní vlasy, nejviditelnější ochlupení našeho těla. Zkuste je všechny spočítat. Dospějete k počtuu 100000 – 150000. Pokud byste změřili vlasy dlouhé po ramena a složili z nich jeden dlouhý vlas, měřil by až 30 km!

Toto teplé a chráněné prostředí složené z volných šupinek kůže a vlasů vytváří ideální místo pro mikroorganismy. Kůže na hlavě se od jiných typů kůže liší přirozeným obranným systémem proti organizmům, tvořeným mírně mastnou látkou, kožním tukem.

Víte, že existuje kvasinka Malassezia, živící se kožním tukem? Tato drobná potvůrka urychluje proces vypadávání vlasů, v extrémní případě již po sedmi dnech svého řádění. Vnějším projevem je shlukování malinkých šupinek odumřelé kůže do větších kousků, které označujeme jako lupy. Takže ačkoliv je pokožka hlavy absolutně soběstačná, někdy je potřeba jí trochu pomoci. Je to tak jednoduché, stačí
pravidelně používat ty správné šampony.

Vlasový šampón se stříbrem

Dobře pomáhají například šampóny se stríbrem, které začínají účinkovat přímo na pokožce hlavy, pečuje o ni a pomáhá obnovit její dobrý stav ještě před tím, než se dostane ke konečkům vlasů. Stříbro je známé vynikajícími desinfekčními, antibakteriálními, antiamébovými účinky. Proto také účinně likviduje kvasinky.

Potlačuje nepříjemné projevy lupů, tvorbu šupinek, pocit svědění a nepříjemného pnutí pokožky. Pravidelným používáním předcházíte opakované tvorbě lupů. Jinými slovy, i když zatím nemáte takové problémy, šampon obsahující stříbro vás před vznikem lupů spolehlivě ochrání.

Jak proti lupům bojovat

Jak bojovat proti lupům? Nejčastěji lupy vznikají po použití nevhodného mycího prostředku, na který je člověk přecitlivělý. Lupy se mohou objevit i po barvení. Jde o mírné poškození kůže, které se brzy uzdraví.

Lupy také můžeme považovat za průvodní projev kožních chorob, ekzémů, lupénky nebo seborrhoické dermatitidy. V takových případech většinou musíme vyhledat pomoc lékaře. Léčení navíc bývá zdlouhavé, protože většina takových kožních onemocnění bývá vleklá a s tendencí k recidivám.

Dnes koupíme mnoho různých prostředků proti tvorbě lupů. Protože důvody které vedou ke vzniku lupů jsou různé, nemůžeme čekat, že se tyto přípravky osvědčí ve všech případech.

Citlivá kůže s hojným výskytem lupů často nesnáší vlasové šampóny se speciálními složkami, o kterých výrobce tvrdí, že jsou proti lupům účinné. Kůže bývá citlivá právě na tyto mycí látky v šampónech. Pozorujete-li po speciálním šampónu zhoršení, měli by jste si raději mýt své vlasy vaječným žloutkem. Proto pečlivě vybírejte a dívejte se na složení. Vysoce kvalitní jsou hypoalergenní šampony s certifikátem Dermatest.

Stříbro a další látky v šamponu poskytnou jemnou a účinnou ochranu před lupy a potlačují nejčastější příčiny jejich vzniku. Vlasová kosmetika se stříbrem je k pokožce hlavy i k vlasům šetrná, přidaný panthenol navíc pokožku hlavy zklidní.
Stříbrná péče - stop lupům.

Správný postup při mytí vlasů

Šampon je určený pro každodenní použití a potlačuje vznik lupů. Na namočené vlasy naneste malé množství šamponu, jemně vmasírujte a ponechejte chvíli působit. Pak vlasy důkladně opláchněte nejlépe tekoucí vlažnou vodou. Proceduru mytí můžete znovu opakovat.

oddělovač
2020 © kadernictvi-brno.eu | články: Kadeřnictví a péče o vlasy