Kolagen pro pleť, vlasy a klouby

Víte, že 10 % hmotnosti našeho těla tvoří kolagen? Např. při váze 60 kg je to celých 6 kg kolagenu. Z jedné třetiny se skládáme z bílkovin, které obsahují 30 % kolagenu, kterého je v kůži až 70 %. To jsou jistě zajímavá čísla. Ale co to vlastně ten kolagen je?

Kolagen jako součást organismu

Kolagen je bílkovina vyskytující se v organismu všech savců (včetně člověka) a tvoří 25 až 30 % všech proteinů (bílkovin) v těle. Ovlivňuje pružnost, pevnost a udržuje vlhkost kůže neboli hydrataci. Kožní buňky jsou totiž v kolagenu permanentně ponořené. Během našeho stárnutí dochází k přirozenému úbytku kolagenu a jeho deficit je hlavní příčinou vzniku a prohlubování vrásek.

V dnešní době je známo 27 druhů kolagenu. Nejznámější kolageny, které jsou obsaženy v lidském organismu, jsou kolagen typu I a kolagen typu II.

Čístý neboli nativní kolagen je kolagen typu I a je obsažen v pokožce, šlachách, zubech a kostech. Kolagen typu I tvoří 90% kolagenu obsaženém v těle. Naopak chrupavku tvoří jen kolagen typu II.

Jelikož je molekula kolagenu tvořena aminokyselinami, je třeba pro tvorbu kolagenu v těle přijímat dostatečné množství aminokyselin. Běžný jídelníček ale neposkytuje dostatečné množství stavebních látek kolagenu, proto je dobré obohatit jej o želatinu. V rostlinné říši najdeme též zdroj kolagenu, tím jsou červené mořské řasy ruduchy.

I přes pojídáním želatiny a řas nedosáhnete dostatečného množství kolagenu. Je tak výhodněší sáhnout po doplňku stravy, ve kterém bude kolagen mnohem koncentrovanější. Hydrolizovaný kolagen je v současné době nejmodernější a nejúčinější forma kolagenu určená pro ústní podání v humánní medicíně. Účinky hydrolizovaného kolagenu pro prevenci i léčbu degenerativních onemocnění jsou podloženy mnoha studiemi.

Cesta k dokonalejší pleti

Kolagen v pokožce představuje asi 70% všech bílkovin. V mladém věku je v organismu dostatek kolagenu, s přibývajícím přirozené množství kolagenu v těle a stejně tak i v pokožce ubývá. To má, mimo jiné, za následek prohlubování vrásek, ztrátu pružnosti a pevnosti pokožky, oslabení vlasů a lámání nehtů.

Kolageny můžeme do těla dodávat jak správnou stravou, tak doplňkami stravy s obsahem kolagenu. Pleť můžeme vyživovat pomocí krémů bohatých na kolagen. Ideální je zajít si do kosmetického salónu, nechat si stanovit diagnózu pleti a určit její typ. Podle výsledků Vám pak profesionální kosmetička doporučí odpovídající pleťovou kosmetiku s kolagenem.

Kolagen na zdravé klouby

Kolagen představuje základní stavební hmotu pojivových tkání pohybového aparátu. Tělní bílkoviny jsou ze 30 % tvořeny kolagenem a sušina kloubních chrupavek obsahuje 70 % kolagenu.

Kolagen se nachází také v kostech, cévách, kůži, střevech, rohovce nebo v meziobratlových plotenkách. Dostatek kolagenu je potřeba pro správné fungování kloubů. Účinně vyživuje a regeneruje kloubní chrupavky, vazy, šlachy a kosti. Pružnost, pevnosti a hydrataci kůže také ovlivňuje kolagen.

oddělovač
2020 © kadernictvi-brno.eu | články: Kadeřnictví a péče o vlasy